[Rozmiar: 72374 bajtów]
LOP




ROK SZKOLNY 2017/2018



Mała Akademia Edukacji Ekologicznej

Do pobrania informacje
"Bądźmy rożważni - włącz myślenie szczególnie na wakacjach"
Kliknij na komputer aby pobrać informacje



ROK SZKOLNY 2015/2016



ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT - 4 PAŹDZIERNIKA

          Jak co roku miesiąc październik upływa nam pod hasłem" Pełna miska dla schroniska". Z okazji Światowego Dnia Zwierząt uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce karmy dla naszych braci mniejszych. Uzbieraną karmę 7 października członkowie koła przyrodniczego i biologicznego pod opieką pani Sylwii Rybczyńskiej -Krzystosiak zanieśli do schroniska. Uczniowie zostali przemiło powitani i oprowadzeni po terenie schroniska. Była tez okazja by pobawic sie z małymi kociakami przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Okazało się ,że dla niektórych był to pierwszy tak bliski kontakt. Mamy tez wśród nas uczniów, którzy bezinteresownie pomagają w schronisku w formie wolontariatu. Można do nich dołączyć ( oczywiście po uzyskaniu zgody ze strony rodziców).
         A zbiórka karmy, na prośbę uczniów, jest dalej kontynuowana. Zbiórka w salach 30 i 31. Zachęcamy:)

S. R.- K.



lop lop lop lop
lop lop

foto S. R.- K.




ZAJĘCIA TERENOWE KÓŁKA PRZYRODNICZEGO W WPN MIĘDZYZDROJE

          19 września uczniowie kółka przyrodniczego pod opieką pani Sylwii Rybczyńskiej-Krzystosiak odbyli zajęcia na terenie Wolińskiego Parku Narodowego w zagrodzie żubrów. W drodze do zagrody uczniowie mogli zapoznać się z podstawowymi gatunkami grzybów w naturze, na czele z borowikiem szlachetnym. Wizyta w lesie była też okazją do przypomnienia budowy warstwowej lasu. Jednak najwięcej emocji sprawiła wizyta w zagrodzie żubrów. Tutaj otrzymalismy profesjonalne audio-przewodniki, dzieki którym mogliśmy dowiedzieć się ciekawych informacji o mieszkańcach zagrody. A nie były to tylko żubry, co widac na załączonych zdjęciach. Zajęcia z przyrody poza klasą plus świetna pogoda i humory uczestników sprawiły, że już nie możemy doczekać się kolejnych wypraw.

S. R.- K.



lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop

foto S. R.- K.




ROK SZKOLNY 2014/2015



Mikołaj z wizytą w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt

         Święty Mikołaj nie zapomniał o bezdomnych zwierzętach przebywających w świnoujskim schronisku. Od kilku lat Zespół Szkół Publicznych nr 4 w Świnoujściu regularnie współpracuje ze schroniskiem. Nasze zaangażowanie we współpracę wynika z chęci motywowania uczniów klas najmłodszych oraz ich rodziców do bezinteresownej pomocy bezdomnym zwierzętom. Ilość zebranej karmy świadczy o tym, iż udało nam się osiągnąć założony cel. Dziękujemy wszystkim, którzy dostarczyli dary i w ten sposób wspomogli naszą akcję. Szczególnie ciepło chcielibyśmy podziękować za ogromne zaangażowanie uczniom, ich rodzicom oraz wychowawczyniom.

J.B. oraz S. R.- K.



lop lop lop lop

foto J.B.




PODSUMOWANIE I WRĘCZENIE NAGRÓD ZA REALIZACJĘ
MIĘDZYSZKOLNEGO PROJEKTU
„MOJE KOŁO LOP- PROMOTOR EKOLOGII”

         W czwartek 23 X 2014 r. w Domu Wczasowym „Porąbka” w Świnoujściu odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród za realizację międzyszkolnego projektu „MOJE KOŁO LOP - PROMOTOR EKOLOGII”.

         Celem projektu było:
1. Kształtowanie u uczniów postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan najbliższego środowiska;
2. Rozwijanie kompetencji związanych ze świadomością ekologiczną;
3. Dostrzeganie zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji środowiska;
4. Propagowanie ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu;
5. Nawiązanie więzi z najbliższym środowiskiem w zakresie poznania i ochrony przyrody;
6. Podejmowanie działań dotyczących ochrony środowiska – działalność proekologiczna.

         Oceny realizacji projektu przez poszczególne koła LOP dokonał Zarząd Oddziału Miejskiego Ligi Ochrony Przyrody w Świnoujściu. W ramach realizacji zadań projektu należało przedstawić w formie sprawozdania przynajmniej 5 dowolnie wybranych form działalności koła LOP. Poszczególne szkoły otrzymywały oceny punktowe. Podobnie jak w poprzednich edycjach projektu laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe – w tym roku uczniowie z naszej szkoły otrzymali: tablet (kategoria kl. I - III) oraz ekran projekcyjny do prezentacji multimedialnych (kategoria kl. IV - VI).

J.B.



lop lop lop lop

WYNIKI REJONOWEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO
„ZIELONE ŚWIATŁO DLA NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII” W GP 1

          W środę 11.06.2014 r. w Gimnazjum Publicznym nr 1 odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom REJONOWEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO „ZIELONE ŚWIATŁO DLA NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII”. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście oraz uczestnicy konkursu ze szkół podstawowych ze Świnoujścia. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Świnoujściu.
         Uczniowie z kl. I - III zmagali się z następującymi zadaniami: przygotowali przedstawienia związane z tematyką konkursu, wykonali także projekty koszulek z logo POLSKIEGO LNG – głównego sponsora nagród. Natomiast młodzież z klas od czwartej do szóstej wzięła udział w teście na temat LNG oraz w konkursie fotograficznym „Nadmorskie krajobrazy”.
          Cieszy nas fakt, że za projekty koszulek z własnym nadrukiem promującym POLSKIE LNG na poziomie klas I - III nagrodzeni zostali uczniowie z „Czwórki”: PAULINA PISARKIEWICZ, EMILIA KUC, MACIEJ CZYŻEWSKI, ARON KRAJDA, GRACJAN POŻOGA Z KLASY II A oraz OLIWIA BOCHENEK, ALEKSANDRA BRUCKA, MARTYNA GWÓŹDŹ, MAGDALENA GOŁDA, KRZYSZTOF ROGOZIŃSKI Z KLASY II C.
          Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu i życzymy im dalszych sukcesów.

J.B i I.A.


Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej


iswinoujscie


Konkurs plastyczny
„Wiosna zaczyna się w lesie”

         Uczniowie naszej szkoły oraz członkowie szkolnego koła LOP wzięli udział w konkursie „Wiosna zaczyna się w lesie”, zorganizowanym przez Nadleśnictwo Międzyzdroje. Konkurs miał na celu rozwinięcie wrażliwości dzieci i młodzieży na piękno budzącej się do życia przyrody w lesie wczesną wiosną. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. W maju ich prace będzie można podziwiać na wystawie w Wieży Goeben.

J.B.



lop

foto J.B.





Dzień Ziemi 2014
„Zmieniaj nawyki – nie klimat”

         Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem „ Zmieniaj nawyki – nie klimat”. Członkowie szkolnego koła LOP postanowili w tym dniu zrobić wiosenne porządki w ogródku szkolnym. Na kilka dni przed sprzątaniem, dzieci zostały wprowadzone w tematykę dbania o środowisko. Rozmawialiśmy o konieczności nie śmiecenia i nie niszczenia przyrody. Gdy nadszedł dzień sprzątania, dzieci pełne zapału, zaopatrzone w rękawiczki, grabki, pazurki i odpowiednio oznaczone worki udały się do szkolnego ogródka. Akcja miała na celu rozbudzenie u uczniów współodpowiedzialności za porządek w najbliższym otoczeniu. Członkowie szkolnego koła LOP uczestniczyli w sprzątaniu bardzo chętnie i z wielkim przejęciem.

J.B.



lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop

foto J.B.





Dokarmianie ptaków

         Dokarmianie ptaków to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja do pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Podrzucanie jedzenia ptakom podczas zimy nie stwarza ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok. Najciekawszą metodą dokarmiania „skrzydlatych przyjaciół” jest przygotowanie karmnika – w co szczególnie warto zaangażować dzieci. Praca nawet nad bardzo prostym modelem może być przednią zabawą i źródłem satysfakcji. Później, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na zainstalowanie karmnika.
         W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania. Konsekwencja może decydować o ich życiu, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia. Dokarmianie ptaków jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie najmłodszych.

J.B.



lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop

foto J.B.





Europejskie Dni Ptaków w Świnoujściu

         Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - OTOP pragnie zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.
         Z tej okazji członkowie LOP kl. I – III obejrzeli wystawę fotografii ptaków występujących w Świnoujściu oraz w regionie zachodniopomorskim. Wystawa odbyła się w sali Galerii Art. w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu. Uczniowie mogli podziwiać rzadkie gatunki ptaków utrwalone w kadrze przez fotografów oraz miłośników przyrody, m.in. Krzysztofa Chomicza ze Świnoujścia, Miłosza Kowalewskiego z Kołobrzegu, Tomasza Kaliszewskiego z Poznania i Mai Piaseckiej ze Świnoujścia (OTOP). Miłym akcentem naszej wycieczki była wizyta na Osiedlu „Platan”, gdzie „odlotowo” spędziliśmy czas na placu zabaw.

J.B.



Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej



ROK SZKOLNY 2012/2013



PODSUMOWANIE I WRĘCZENIE NAGRÓD ZA REALIZACJĘ
II EDYCJI MIĘDZYSZKOLNEGO PROJEKTU
"ŚWINOUJŚCIE NASZA MAŁA EKOOJCZYZNA"

         W czwartek 13 czerwca 2013 r. Leśniczówce odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród za realizację II edycji międzyszkolnego projektu „ Świnoujście nasza mała ekoojczyzna”. Oceny realizacji projektu przez poszczególne koła LOP dokonał Zarząd Oddziału Miejskiego Ligi Ochrony Przyrody w Świnoujściu.
         W ramach realizacji zadań projektu należało przedstawić w formie sprawozdania przynajmniej 5 dowolnie wybranych form działalności koła LOP w okresie roku szkolnego 2012/2013. Poszczególne szkoły otrzymywały oceny punktowe. Nasi „mali ekolodzy” za wszystkie zrealizowane przez nich zadania uzyskali maksymalną ilość punktów możliwych do zdobycia.
         Podobnie jak w poprzednich edycjach projektu laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe – w tym roku uczniowie z naszej szkoły otrzymali: ekran projekcyjny do prezentacji multimedialnych (kategoria kl. I - III), tablet (kategoria kl. IV - VI).

J.B., M.P.



Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej



DZIEŃ ZIEMI 2013

         Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Hasłem przewodnim Światowego Dnia Ziemi 2013 ogłoszonym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jest: „Elektroodpady – proste zasady”. W „Czwórce” obchody Dnia Ziemi trwały już od początku kwietnia. Podczas zajęć szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody, uczniowie uzupełnili swoją wiedzę na temat segregacji śmieci, uświadomili sobie, jakie zagrożenia płyną z ciągle zwiększających się ich ilości. Poznali różne sposoby rozwiązywania problemów z odpadami. Ponadto wykonali plakaty o tematyce ekologicznej, które zostały zawieszone na korytarzu. Ostatnim punktem obchodów Dnia Ziemi było sadzenie kwiatów w ogródku szkolnym - wspólna akcja uczniów i rodziców z kl. I C. Organizując w naszej szkole obchody Światowego Dnia Ziemi wierzymy, że edukacja poprzez zabawę, konkursy, wystawy i finałowe sadzenie roślin sprawiły, że dzieci poczuły się odpowiedzialne za naszą planetę i za działania na rzecz środowiska.

J.B.



Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej



ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

         Dnia 22 kwietnia 2013 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi. Uczniowie klas IV i V świętowali ten dzień pod hasłem: „Elektroodpady – proste zasady”. W związku z tym uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez panią Małgorzatę Piotrowską, a związanych z realizacją ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE).
         Jak co roku w tym okresie dużo działań było skierowanych również na zagadnienia ogólnego segregowania śmieci i powtórnego ich wykorzystania. Mając to na uwadze uczniowie klasy 4c wykonali wspaniałe prace plastyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych, które obejrzeć można na holu głównym naszej szkoły. Ciekawe prace wykonali także uczniowie klas: Va, Vb i Vd. Z niepotrzebnych już w domu odpadów zbudowali modele maszyn prostych, które następnie były wykorzystane do demonstracji na lekcji przyrody. Wystawę modeli można oglądać w sali nr 31. Zapraszamy.

M.P.



lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop



MĄDRE DOKARMIANIE ZWIERZĄT ZIMĄ

         Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótsze, a dostęp pokarmu utrudniony, dlatego warto poznać zasady rozsądnego dokarmiania ptaków.

         TRZY PODSTAWOWE ZASADY:
1. W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania.
2. Dobór karmy, którą podsuniemy zmarzniętym ptakom nie może być przypadkowy.
3. Wybierając pożywienie dla ptaków nie wolno zapomnieć o wodzie.

         Zwierzęta leśne są dokarmiane przez leśniczych i członków kół łowieckich. Za pokarm służą jesienne owoce, m.in.: kasztany, żołędzie, orzechy itp. Uczniowie naszej szkoły bardzo ochoczo przystąpili do zbiórki owoców leśnych przeznaczonych na karmę dla zwierzyny leśnej zimą i to dzięki nim sarny, jelenie, dziki i zające teraz nie głodują. Jak co roku uczestniczą również w akcji dokarmiania ptaków.
         Za co zwierzaki bardzo dziękują i liczą na więcej!!!

POZDRAWIAMY!
PRZYJACIELE PRZYRODY
M.P.



lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop

ŚWIATOWY TYDZIEŃ ZWIERZĄT

          W dniach od 4 do 11 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Tydzień Zwierząt pod hasłem „Pełna miska dla schroniska”. W związku z tym zorganizowane zostały różne akcje uświadamiające oraz zbiórka darów w postaci karmy, koców i misek potrzebnych zwierzętom. Zebrane dary zostały przekazane 16 października 2012 do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu przez członków szkolnego koła LOP.
         Przy okazji pragniemy uczulić Was na codzienną pomoc zwierzętom.
         Obojętność jest czasem gorsza od faktycznego zła!!!
         Ktoś mądry kiedyś powiedział, że dobre osoby to tylko te, które kochają zwierzęta.
         Podpisujemy się pod tym stwierdzeniem z całą stanowczością,

POZDRAWIAMY!!!
PRZYJACIELE PRZYRODY
Szkolnego koła LOP



lop lop lop lop lop


ZBIÓRKA OWOCÓW LEŚNYCH

         W ostatnich dniach października została zakończona w naszej szkole coroczna zbiórka owoców leśnych. Cieszymy się bardzo, że jak zwykle uczestniczyło w niej tak dużo osób. Informujemy, że zebrane przez nas kasztany i żołędzie zostały już przekazane do Leśnictwa w Świnoujściu. Będą one stanowiły zapas pokarmu dla niektórych dzikich zwierząt naszej okolicy w okresie zimy.

POZDRAWIAMY!!!
PRZYJACIELE PRZYRODY
Szkolnego koła LOP


lop lop
lop lop lop lop lop lop


ROK SZKOLNY 2011/2012



PODSUMOWANIE I WRĘCZENIE NAGRÓD ZA REALIZACJĘ MIĘDZYSZKOLNEGO PROJEKTU
„ŚWINOUJŚCIE NASZA MAŁA EKOOJCZYZNA”


MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ EKOLOGICZNY


MIĘDZYNARODOWY ROK LASU

         Obecny rok kalendarzowy to Międzynarodowy Rok Lasu. Członkowie koła LOP w ramach projektu „ Świnoujście nasza mała ekoojczyzna” przygotowali dokumentację dotyczącą nielegalnych wysypisk śmieci w świnoujskich lasach - zdjęcia, mapki, opis. Zgromadzoną dokumentację przekazali do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świnoujściu. Ponadto wykonali pomysłowe, oryginalne makiety lasu.

J. B.


Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej




22 kwietnia - DZIEŃ ZIEMI

         W tym roku już po raz dwudziesty drugi w Polsce i w „Czwórce” obchodziliśmy Dzień Ziemi. Poprzez udział w tej akcji dostrzegamy, że wszyscy w równym stopniu jesteśmy odpowiedzialni za czystość naszej planety i każdy z nas na swój sposób i na miarę swoich możliwości może o nią dbać.
         W naszej szkole obchody trwały już od początku kwietnia. Podczas zajęć szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody, uczniowie z klasy ekologiczno - turystycznej uzupełnili swoją wiedzę na temat segregacji śmieci, uświadomili sobie, jakie zagrożenia płyną z ciągle zwiększających się ich ilości. Poznali różne sposoby rozwiązywania problemów z odpadami. Zrozumieli pojęcia: „przetwarzanie”, „recykling”.
         Obecny rok kalendarzowy to Międzynarodowy Rok Lasu. Jest to okazja do tego, aby poważnie pomyśleć o czystości w lasach naszego miasta, dlatego ostatnim punktem obchodów Dnia Ziemi - 20.04.2012 r. było sprzątanie lasku na Osiedlu Zachodnim. Las jest pełen odpadów wyrzucanych przez bezmyślnych ludzi. Dzięki takim akcjom proekologicznym organizowanym w naszej placówce dzieci poczuły się odpowiedzialne za naszą planetę i za działania na rzecz środowiska.

J. B.


Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej




22 kwietnia - DZIEŃ ZIEMI

         W naszej szkole tematy związane z ochroną środowiska są realizowane w różnorodny sposób. Jak wszyscy wiemy od września prowadzona jest zbiórka makulatury i nakrętek, pod opieką p. M. Szubartowskiej i p. S. Rybczyńskiej - Krzystosiak. Oprócz segregacji odpadów, w ten sposób możemy też pomóc potrzebującym.
         Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczą w działaniach LOP-u prowadzonego przez p. Marka Piwowarskiego.
         Nasza szkoła współpracuje z firmą Panasonic, dzieki której uczniowie szkoły podstawowej biorą udział w Programie Edukacyjnym "Eko-szkoła". Wspólpracujemy też z Towarzystwem Ekologiczno-Społecznym "Wolę być", dzięki któremu partycypujemy w działaniach "Szkoły dla Ekorozwoju". Jest tego sporo...
         W tym roku szczególny nacisk kładziemy na oszczędzanie papieru. Stąd w każdej klasie pojemnik na papier, cykliczne wystawy związane z oszczędzaniem makulatury. W czerwcu odbędzie się uroczyste podsumowanie tych wszystkich działań.
         Z okazji Dnia Ziemi uczniowie wzięli udział w nastepujących zadaniach:
- klasy IV -VI - prace plastyczne "Zagrożone gatunki na planecie Ziemia",
- klasy gimnazjalne - prace pt. "Najpiękniejszy zakątek przyrodniczy mojego miasta" - forma dowolna.

         Prace niektórych uczniów p. S. Rybczyńskiej - Krzystosiak możecie już teraz zobaczyć na stronie naszej szkoły. Wystawa wszystkich prac bedzie miała miejsce w czerwcu. Prace gimnazjalistów w przewazającej części miały postac multimedialnych prezentacji na lekcjach biologii.
         Dziękujemy Wam uczniowie za dotychczasowe Wasze zaangażowanie i mamy nadzieję,że bedzie można na Was liczyć w przyszłości! :)

Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej




DOKARMIAJMY PTAKI!

         Zimą ptaki mają trudności ze znalezieniem pokarmu. Przykrywa go śnieg, a mróz powoduje, że ptaki są wychłodzone. Zmarznięte i głodne ptaki mogą nie przeżyć zimy. Powinniśmy im pomóc, przygotowując pożywienie. Przysmakiem ptaków są różnego rodzaju kasze, płatki owsiane i ryż oraz rozmaite nasiona: maku, lnu, słonecznika, dyni. Orzechy w łupinach należy rozgniatać. Dla sikorek przygotowujemy drobno pokrojone surowe lub gotowane mięso, a także słoninę. Pokarm wkładany do karmnika musi być świeży, bez soli i innych przypraw.

J. B.


lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop



Powitanie jesieni

         Uczniowie klasy III a i III b ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi przywitali pierwszy dzień jesieni wycieczką na wieżę Goeben w przytorskim lesie.
         Pani mgr inż. Magdalena Gołębiewska z Nadleśnictwa Międzyzdroje przygotowała bardzo ciekawą prelekcję o drzewostanie i roślinności naszych okolicznych lasów. Dzieci obejrzały też film przyrodniczy o ptactwie i zwierzętach zamieszkujących torfowiska.
         Uczniowie mieli doskonałą możliwość wykorzystania zdobytej w szkole wiedzy poprzez odnajdywanie poszczególnych gatunków drzew i roślin, co czynili bezbłędnie. Z zaciekawieniem wysłuchały historii i dzisiejszego znaczenia wieży Goeben.
         Na zakończenie każdy uczeń miał do rozwiązania przyrodniczą krzyżówkę. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki w postaci kalendarzyków i planów lekcji ufundowanych przez Nadleśnictwo Międzyzdroje. Z radością uczniowie przyjęli zaproszenie do złożenia kolejnej wizyty w lesie.

źródło: www.iswinoujscie.pl


Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej


więcej ...
na portalu www.iswinoujscie.pl


"Sprzątanie świata - Polska 2011"

        W dniach 16 - 18 września ponownie na terenie naszego miasta ruszyła akcja „Sprzątanie Świata". Ta coroczna ogólnoświatowa akcja w tym roku odbywała się pod hasłem „Lasy to życie – chrońmy je”. Podczas wrześniowej akcji w „Czwórce” odbywają się przeróżne działania z zakresu aktywnej edukacji ekologicznej. W tym roku klasy 0 – III sprzątały swoje sale lekcyjne lub teren wokół szkoły. Uczniowie z klas IV- VI wykonali kartonowe pojemniki do segregacji śmieci, które zostały umieszczone w salach. Natomiast klasy gimnazjalne zaopatrzone w worki i rękawice sprzątały las i teren wydm. To była nasza wspólna lekcja ekologii.

J. B.


lop lop lop lop lop lop lop lop lop




ROK SZKOLNY 2010/2011



PODSUMOWANIE I WRĘCZENIE NAGRÓD
ZA REALIZACJĘ MIĘDZYSZKOLNEGO PROJEKTU
„OCHRONA PRZYRODY W NASZYM MIEŚCIE -
BARWY CZTERECH PÓR ROKU”

         Dnia 6 czerwca 2011 r. w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród za realizację międzyszkolnego projektu „Ochrona przyrody w naszym mieście - barwy czterech pór roku”. Oceny realizacji projektu przez poszczególne koła LOP dokonał Zarząd Oddziału Miejskiego Ligi Ochrony Przyrody w Świnoujściu.
         Celem projektu było:
1. Nabywanie przez uczniów wiedzy o świecie przyrody poprzez inicjowanie samodzielnych działań dzieci i młodzieży w naturalnym środowisku;
2. Zapoznanie uczniów ze sposobami ochrony środowiska naturalnego w naszym mieście w różnych porach roku;
3. Kształtowanie umiejętności uczestniczenia w ochronie środowiska w najbliższym otoczeniu;
4. Przygotowanie ucznia do samodzielnego poszukiwania, opracowywania potrzebnych informacji i materiałów oraz prezentowania wyników swojej pracy.
         Cieszy nas fakt, że praca uczniów z naszej szkoły w kategorii kl. I – III (na wynik w zmaganiach konkursowych pracowały dzieci z klasy II B) oraz w kategorii kl. IV - VI została doceniona i nagrodzona. Jury oceniało całoroczną działalność szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody z zakresu obowiązującego tematu - wiadomości oraz umiejętności uczniów, ciekawe rozwiązania i pomysły dotyczące ochrony środowiska. Poszczególne koła otrzymywały oceny punktowe. Nasi „mali ekolodzy” za wszystkie zrealizowane przez nich zadania uzyskali maksymalną ilość punktów możliwych do zdobycia. Podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

J.B. i M.P.



Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej



MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ EKOLOGICZNY

          20 kwietnia 2011 r. w SP nr 1 w Świnoujściu członkowie szkolnych kół LOP kl. I-III sprawdzili swoje umiejętności w Międzyszkolnym Turnieju Ekologicznym. Zespoły z pięciu szkół: SP 1, SP 2, SP 4, SP 6, SP 9, odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki prezentowały piosenki i walczyły w konkurencjach sportowych.
         Turniej miał na celu integrację szkolnych kół LOP, sprawdzenie wiedzy przyrodniczej uczniów podczas wspólnej zabawy oraz podkreślenie wpływu człowieka na stan przyrody. Przebiegał w miłej atmosferze. Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrodę.

Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej



Mikołaj z wizytą w schronisku dla zwierząt

        Święty Mikołaj również w tym roku nie zapomniał o bezdomnych zwierzętach przebywających w świnoujskim schronisku.
        We wtorek, 14 grudnia uczniowie należący do szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody zanieśli do schroniska worek pełen prezentów. Wizyta jak zwykle była bardzo sympatyczna. Pieski przyglądały się nam z ciekawością, a koty mruczały jakby chciały coś powiedzieć. Jako przyjaciele przyrody świetnie je zrozumieliśmy i obiecaliśmy przynieść prezenty również w następnym roku.
        Dziękujemy wszystkim, którzy dostarczyli dary i w ten sposób wspomogli akcję „Mikołaj w schronisku”

Pozdrawiamy!!!
Przyjaciele Przyrody

lop lop lop lop lop lop lop



ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

        Listopad – Światowy Dzień Bez Papierosa. W związku z tym dniem na terenie ZSP nr 4 zostały zaprezentowane plakaty i gazetki informujące o ogromnej szkodliwości palenia papierosów. Mamy nadzieję, że przekazana w ten sposób wiedza skutecznie odstraszy wszystkich od tego nałogu.

Pozdrawiamy!!!
Przyjaciele Przyrody

lop lop lop lop lop lop lop lop



ZIMOWE DOKARMIANIE ZWIERZĄT

        Dokarmianie ułatwia ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych – niskiej temperatury i opadów. Lot aktywny wymaga wiele energii, a równocześnie nie pozwala na gromadzenie wewnątrz ciała znacznych zapasów. Dlatego, dla ptaków, zwłaszcza tych małych, szczególnie ważne jest regularne i wystarczająco obfite odżywianie.
        O zimowe dokarmianie zwierząt w lasach, na polach oraz ptaków w miastach apeluje do dzieci, dorosłych, szkół i organizacji pozarządowych również minister środowiska Jan Szyszko.

MY JUŻ DZIAŁAMY I POMAGAMY!!!
A TY???

Pozdrawiamy!!!
Przyjaciele Przyrody

Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej



ZBIÓRKA OWOCÓW LEŚNYCH

        Zima to najtrudniejszy okres dla dzikich zwierząt. Niskie temperatury, zamarznięta, przykryta śniegiem ziemia sprawiają, że trudno im zdobyć pożywienie i przetrwać do wiosny. W trosce o stworzenie zwierzynie żyjącej na wolności właściwych warunków bytowania, a także chcąc przeciwdziałać narastaniu szkód spowodowanych przez nią w uprawach rolnych i leśnych, jesienią leśnicy budują paśniki i gromadzą paszę dla zwierząt. My także przyłączyliśmy się do tych działań - zbieraliśmy żołędzie i kasztany.
         W ramach współpracy z Miejskim Oddziałem Ligi Ochrony Przyrody i Leśnictwem w Świnoujściu zorganizowaliśmy ogólnoszkolną zbiórkę kasztanów i żołędzi. Zebrane owoce będą karmą dla leśnej zwierzyny w okresie zimy. Po raz kolejny uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością za środowisko. Udowodnili, że pomoc zwierzętom to jedno z ważniejszych zadań, które realizuje od wielu lat szkolne koło LOP w „Czwórce”.
        Udział w akcji wzięło wiele klas. Kasztany i żołędzie chętnie przynosili do szkoły zarówno uczniowie z klas młodszych jak i starszych. Uczniom z „Czwórki” udało się zebrać kilkaset kilogramów „owoców leśnych”. Mamy nadzieję, że nasza akcja ułatwi „mieszkańcom lasu” przetrwać mroźną zimę.

J.B. i M.P.

Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej


ŚWIĘTO DRZEWA

        Drzewa należą do trwałych nasadzeń roślinnych kształtujących krajobraz w ciągu wieków. Nadają cechy tożsamości i unikalnego charakteru określonym miejscom. Są dominującymi elementami przestrzennymi, zarówno pod względem wizualnym, jak też w zakresie oddziaływania klimatycznego i oczyszczającego środowisko. Wpływają na podnoszenie walorów architektury i tworzenia ładu przestrzennego, zasłaniają nieatrakcyjne miejsca oraz stwarzają warunki prywatności i komfortu.
        Drzewa, zwłaszcza w miastach wykonują bardzo pożyteczną dla nas „pracę”: oczyszczają powietrze atmosferyczne, regulują klimat, wpływają na gospodarkę wodną, ograniczają hałas, dają nam korzyści społeczne i ekonomiczne a także „ekosystemowe”.
        Mając świadomość znaczenia drzew w naszym życiu od kilku już lat aktywnie uczestniczymy w „ŚWIĘCIE DRZEWA”. Zawsze staramy się uczcić ten dzień kolejnym nowo posadzonym drzewkiem. W związku z tym również w tym roku szkolnym zasadziliśmy drzewko na terenie naszej szkoły. Mamy nadzieję, że jak zawsze wpłynie ono korzystnie na zdrowie i dobre samopoczucie nas wszystkich.

Pozdrawiamy!!!
Przyjaciele Przyrody

lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop lop


kasztan
UWAGA!!!
Trwa zbiórka kasztanów i żołędzi.
Pamiętajcie, że w dużej mierze również od Was zależy czy zwierzęta będą miały co jeść w okresie zimy.
Zebrane owoce leśne pod koniec października zostaną przekazane, jak co roku, do Leśnictwa w Świnoujściu.

Bądźcie z nami. Liczymy na Was.
Pozdrawiamy!!!
Przyjaciele Przyrody



„Sprzątanie świata – Polska 2010”

        W dniach 17 - 19 września ponownie na terenie naszego miasta ruszyła akcja „Sprzątanie Świata". Siedemnastej kampanii w naszym kraju towarzyszyło hasło „Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady". Celem akcji była poprawa stanu środowiska i kształtowanie proekologicznych postaw. „Sprzątanie Świata 2010" miało zachęcić wszystkich do stosowania w codziennym życiu prostych i jednocześnie skutecznych działań, jak segregacja odpadów, oszczędzanie energii czy świadome kupowanie produktów, które nie szkodzą środowisku naturalnemu.
        W piątek 17 września 2010 r. każda klasa z ZSP nr 4 zaopatrzona w worki i rękawice udała się na teren przylegający do naszej szkoły lub do lasku na Osiedlu Zachodnim. Las jaki wybrali sobie uczniowie „Czwórki” jest pełen odpadów wyrzucanych przez bezmyślnych ludzi. „Młodzi ekolodzy” znalezione śmieci wrzucali do odpowiednich worków: do niebieskich – papier, żółtych – plastik, czarnych – pozostałe odpady.
        Jesteśmy przekonani, że udział uczniów w tego typu akcjach to dobra okazja do poznania i asymilacji idei ochrony środowiska, to sposób na „zarażenie” dzieci oraz młodzieży ekologią.

J.B.

Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej



ROK SZKOLNY 2009/2010



Międzyszkolny Turniej Ekologiczny

      27 maja 2010 r. w SP nr 4 w Świnoujściu członkowie szkolnych kół LOP kl. I-III sprawdzili swoje umiejętności w Międzyszkolnym Turnieju Ekologicznym. Dziesięcioosobowe zespoły z sześciu szkół: SP 1, SP 2, SP 4, SP 6, SP 9, STSG odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki prezentowały piosenki i walczyły w konkurencjach sportowych.
      Wszyscy zawodnicy byli świetnie przygotowani i w konkursie wiedzy na temat ochrony środowiska uzyskali maksymalną ilość punktów. Największe zainteresowanie i aplauz publiczności wzbudził pokaz mody ekologicznej. Jury oceniając stroje brało pod uwagę związek stroju z ekologią i oryginalność. Podobnie jak w konkursie wiedzy wszystkie szkoły uzyskały maksymalną ilość punktów. Najwięcej emocji wzbudziły konkurencje sportowe. Wyróżniały się trzy drużyny SP 1, SP 4, SP 9, których zawodnicy prezentowali bardzo wyrównany poziom. Ostatecznie SP 1 zdobyła 17 punktów, SP 9 – 16 punktów, SP 4 – 15 punktów.
      Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrodę.

Jolanta Białoń i Alina Mazurek


Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej


więcej ...
NIETYPOWA LEKCJA PRZYRODY

      W piątek 21 maja 2010 r. klasa I B wybrała się na wspaniałą wycieczkę na Plac Zabaw i Edukacji Przyrodniczej. Powstały plac to efekt polsko - niemieckiego projektu „Atrakcje przyrodnicze wysp Uznam – Karsibór”. Zagospodarowano teren o powierzchni 921 m2, na którym wydzielono trzy strefy:
- edukacyjną, gdzie znajdują się tablice i gry edukacyjne o charakterze przyrodniczym, zawierające informacje o florze i faunie delty Świny;
- sprawnościową z huśtawkami, karuzelą, ściankami wspinaczkowymi, zjeżdżalniami i stołem do gry w ping - ponga;
- wypoczynkową, która została wyposażona w altankę, ławki, stojaki na rowery.
      Uczniowie z klasy ekologiczno – turystycznej skorzystali z nowej „plenerowej edukacji”. Do ich dyspozycji były nietypowe „pomoce szkolne” - tablice z gatunkami roślin i zwierząt, cymbały leśne, wielkie drewniane kostki, które po obróceniu dostarczają nowej wiedzy przyrodniczej. Kiedy nadszedł czas powrotu do domu, było nam żal opuszczać tak przyjazne i ciekawe miejsce dla dzieci.

J.B.


Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej


Zmagania młodych LOP-owców.
Międzyszkolny Turniej Ekologiczny w Czwórce.

     Członkowie szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody klas I – III sprawdzą swe umiejętności w Międzyszkolnym Turnieju Ekologicznym. Dziesięcioosobowe zespoły odpowiadać będą na pytania, rozwiązywać zagadki, walczyć w konkurencjach sportowych, prezentować piosenki. Gwoździem programu będzie pokaz mody ekologicznej. Zaprezentowane będą stroje z materiałów ekologicznych (ze szczególnym uwzględnieniem odpadów) samodzielnie wykonane przez uczestników.
     Po raz kolejny młodzi ludzie dowiodą, że problematyka ekologii i recyklingu jest im bliska.
     Impreza odbędzie się 27 maja o godz. 10.00 w sali gimnastycznej „Czwórki”.
Kliknij na komputer aby pobrać regulamin konkursu

15 MAJA - ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

Niezapominajki? To są kwiatki z bajki! Najczęściej taką otrzymalibyśmy odpowiedź na nasze pytanie. A jednak nie z bajki są ogólnopolskie działania, którym patronuje najpiękniejszy polski kwiat – niezapominajka.

        Święto Niezapominajki obchodzone jest w Polsce od 2002 r. Pomysł zrodził się na antenie radiowej Jedynki podczas audycji Andrzeja Zalewskiego „Eko-Radio”. Zrodził się… i pozwolono, aby zainteresowani sami tworzyli tradycję tego dnia. Propozycja obchodów polskiego święta spodobała się bardzo wielu osobom. Każdego 15 maja w całej Polsce organizowane są pikniki, spotkania, warsztaty ekologiczne, konkursy plastyczne, literackie, fotograficzne, wspólne sadzenie drzew, krzewów….
        Każdy nowy zwyczaj, pomysł, inicjatywa na świętowanie był i jest dobry, bo Święto Niezapominajki to okazja:
- aby dać dowód sympatii naszym bliskim, osobom które kochamy, szanujemy i lubimy, bo milej otrzymać bukiet niebieskich niezapominajek niż pluszowe, czerwone serduszko (bo Święto Niezapominajki powstało trochę na przekór Walentynkom);
- aby zachować od zapomnienia ważne dla nas chwile, osoby, miejsca, sytuacje;
- aby przypomnieć o ochronie przyrody i promować jej wyjątkowe walory.
        Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów pięć lat temu, w roku szkolnym 2005/2006. Jest to wspaniałe święto, które ma na celu przede wszystkim stałe przypominanie o ochronie i różnorodności biologicznej Polski.
        Pomysłów na uczczenie tego święta jest wiele. My w związku z tym dniem wieszaliśmy na terenie naszej szkoły plakaty informacyjne, organizowaliśmy pogadanki tematyczne i sadziliśmy niezapominajki.
        Wszystko w myśl zasady – „Nie zapomnij o mnie.”
        Nie zapomnijmy o bliskich, przyjaciołach, znajomych, przyrodzie ...... i oczywiście nie zapomnijmy o sobie.

Pozdrawiamy!!!
Przyjaciele Przyrody

lop lop lop lop lop lop



22 KWIETNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

        W tym roku już po raz dwudziesty w Polsce i w „Czwórce” obchodziliśmy Dzień Ziemi. Poprzez udział w tej akcji dostrzegamy, że wszyscy w równym stopniu jesteśmy odpowiedzialni za czystość naszej planety i każdy z nas na swój sposób i na miarę swoich możliwości może o nią dbać.
        W naszej szkole obchody trwały już od początku kwietnia. Podczas zajęć szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody, uczniowie z klasy ekologiczno - turystycznej uzupełnili swoją wiedzę na temat segregacji śmieci, uświadomili sobie, jakie zagrożenia płyną z ciągle zwiększających się ich ilości. Poznali różne sposoby rozwiązywania problemów z odpadami. Zrozumieli pojęcia: „przetwarzanie”, „recykling”. Ponadto wykonali specjalne pojemniki do segregacji śmieci, które zostały umieszczone w szkole.
        Dużym zainteresowaniem wśród członków szkolnego koła LOP cieszył się konkurs na plakat „RATUJMY ZIEMIĘ!”. Dzięki nim powstała pouczająca wystawa pod hasłem „COKOLWIEK CZYNIMY ZIEMI, CZYNIMY SOBIE".
        Ostatnim punktem obchodów Dnia Ziemi było sadzenie i wysiewanie kwiatów w ogródku szkolnym, który dzieci z kl. I B nazwały „Zielonym Zakątkiem”. Dzięki takim akcjom proekologicznym organizowanym w naszej placówce dzieci poczuły się odpowiedzialne za naszą planetę i za działania na rzecz środowiska.

J.B. i A.M.

Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej

PRZYJACIELE PRZYRODY RADZĄ,
JAK POMÓC ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ!

         Zima to trudny czas dla zwierząt. Okażmy się odpowiedzialni i pomóżmy im. Zwierzęta można dokarmiać praktycznie wszędzie, za własnym oknem, w ogrodzie, podczas spaceru. Uczniowie naszej szkoły, przykładem lat ubiegłych, również w tym roku biorą udział w różnych akcjach mających na celu pomoc zwierzętom. Obecnie prowadzimy zbiórkę karmy dla ptaków, opiekujemy się karmnikami na terenie szkoły i dokarmiamy ptaki nad morzem. Może i TY przyłączysz się do nas!
Czym karmić?
         W przypadku najbardziej popularnych gości miejskich „ptasich stołówek" czyli wróbli, mazurków, rudzików, kosów, strzyżyków czy trznadli idealnym pokarmem jest proso, drobne kasze i łuskany słonecznik, a nawet płatki owsiane. Sikory będą zadowolone z tradycyjnej słoninki - pod warunkiem że jest ona surowa, niesolona i bez żadnych przypraw. Chętnie będą też jadły słonecznik, konopie czy pestki dyni i innych roślin oleistych.
         Gołębie, kawki, gawrony chętnie będą jadły grube kasze i ziarna, można im także podać czerstwe białe pieczywo (nie na zakwasie) odpowiednio rozdrobnione. Inne ptaki takie jak kwiczoły chętnie zjedzą suszone lub (jeszcze lepiej) mrożone owoce jarzębiny, aronii czy czarnego bzu, a nawet jabłka. Dobrze jest też, szczególnie w czasie mrozów, dosypać skrzydlatym gościom trochę wysokokalorycznych orzechów.
         Nie należy zapominać o bardzo ważnym elemencie dokarmiania - czystej, świeżej, niezamarzniętej wodzie. Ptaki muszą pić, a zimą bardzo trudno im zaspokoić pragnienie. Bywa tak, że pojenie ptaków jest ważniejsze niż dokarmianie.

POZDRAWIAMY!
PRZYJACIELE PRZYRODY

ptaki ptaki ptaki
ptaki ptaki ptaki


POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ MROŹNĄ ZIMĘ

         Uczniowie z klas młodszych zrzeszeni w szkolnym kole Ligi Ochrony Przyrody jak, co roku w okresie zimowym pomagają ptakom przetrwać mroźną zimę. Prowadzona przez nas akcja dokarmiania ptaków posłużyła również do przeprowadzenia cyklu zajęć dotyczących:
- obserwacji ptaków,
- poznania warunków ich życia,
- opisu wybranego ptaka.
         Podczas dokarmiania „skrzydlatych przyjaciół” dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych, zimowych warunków. Jednocześnie jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt. Największą nagrodą i zapłatą dla uczniów jest radosny świergot ptaków w „ptasiej stołówce”.

J.B.

Kliknij na aparat - a wejdziesz do galerii fotograficznej


ŚWIĘTO DRZEWA
         W związku z obchodzonym 10 października ogólnopolskim i międzynarodowym „Świętem Drzewa” uczniowie naszej szkoły, 30 października, wzięli udział w akcji sadzenia drzewek. Uczestnictwo w tej akcji sprawiło wszystkim ogromną przyjemność i frajdę, a świadomość pozytywnego oddziaływania na środowisko dało nam dodatkowo poczucie lekkiej dumy z własnych poczynań.
         Spróbujcie sami zrobić coś dobrego dla otaczającej Was przyrody, a zobaczycie jakie to miłe uczucie.
         Pomyślmy o tym, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu , dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.

POZDRAWIAMY !!!
PRZYJACIELE PRZYRODY


lop lop lop lop lop



ZBIÓRKA OWOCÓW LEŚNYCH
         Zima jest trudnym okresem do przetrwania zwierząt leśnych. Mają one bowiem w tym czasie problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Szczególnie kiedy zima trwa długo i jest mroźna.
         W związku z tym faktem uczniowie naszej szkoły od lat uczestniczą w AKCJI ZBIÓRKI OWOCÓW LEŚNYCH.
         Tegoroczna akcja właśnie zakończyła się, a owoce leśne 28 października 2009 zostały przekazane do Leśnictwa Świnoujście. Miejmy nadzieję, że zebrane przez nas kasztany i żołędzie w znaczący sposób ułatwią zwierzętom leśnym przetrwać zimę.

POZDRAWIAMY !!!
PRZYJACIELE PRZYRODY





Kliknij na obrazek, aby pobrać informację o programie SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

Kliknij na obrazek, CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ

Używkom mówię Nie
GDZIE MOŻNA UZYSKAĆ POMOC?

ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ

Projekt edukacyjny

Projekt edukacyjny



Projekt edukacyjny

Projekt europejski

Projekt europejski


Kliknij na obrazek, Bezpieczne wakacje

Projekt edukacyjny


Klub Kubusia Puchatka

Zawsze Bezpieczni

Strona znajduje się na serwerze firmy "Multimedia Polska-Południe S.A"
copyright© by Kamilla Szczucka