W dniach 17 - 19 września ponownie na terenie naszego miasta ruszyła akcja „Sprzątanie Świata". Siedemnastej kampanii w naszym kraju towarzyszyło hasło „Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady". Celem akcji była poprawa stanu środowiska i kształtowanie proekologicznych postaw. „Sprzątanie Świata 2010" miało zachęcić wszystkich do stosowania w codziennym życiu prostych i jednocześnie skutecznych działań, jak segregacja odpadów, oszczędzanie energii czy świadome kupowanie produktów, które nie szkodzą środowisku naturalnemu.
W piątek 17 września 2010 r. każda klasa z ZSP nr 4 zaopatrzona w worki i rękawice udała się na teren przylegający do naszej szkoły lub do lasku na Osiedlu Zachodnim. Las jaki wybrali sobie uczniowie „Czwórki” jest pełen odpadów wyrzucanych przez bezmyślnych ludzi. „Młodzi ekolodzy” znalezione śmieci wrzucali do odpowiednich worków: do niebieskich – papier, żółtych – plastik, czarnych – pozostałe odpady.
Jesteśmy przekonani, że udział uczniów w tego typu akcjach to dobra okazja do poznania i asymilacji idei ochrony środowiska, to sposób na „zarażenie” dzieci oraz młodzieży ekologią.
J.B.
15 MAJA - ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI
Niezapominajki? To są kwiatki z bajki! Najczęściej taką otrzymalibyśmy odpowiedź na nasze pytanie. A jednak nie z bajki są ogólnopolskie działania, którym patronuje najpiękniejszy polski kwiat – niezapominajka.
Święto Niezapominajki obchodzone jest w Polsce od 2002 r. Pomysł zrodził się na antenie radiowej Jedynki podczas audycji Andrzeja Zalewskiego „Eko-Radio”. Zrodził się… i pozwolono, aby zainteresowani sami tworzyli tradycję tego dnia. Propozycja obchodów polskiego święta spodobała się bardzo wielu osobom. Każdego 15 maja w całej Polsce organizowane są pikniki, spotkania, warsztaty ekologiczne, konkursy plastyczne, literackie, fotograficzne, wspólne sadzenie drzew, krzewów….
Każdy nowy zwyczaj, pomysł, inicjatywa na świętowanie był i jest dobry, bo Święto Niezapominajki to okazja:
- aby dać dowód sympatii naszym bliskim, osobom które kochamy, szanujemy i lubimy, bo milej otrzymać bukiet niebieskich niezapominajek niż pluszowe, czerwone serduszko (bo Święto Niezapominajki powstało trochę na przekór Walentynkom);
- aby zachować od zapomnienia ważne dla nas chwile, osoby, miejsca, sytuacje;
- aby przypomnieć o ochronie przyrody i promować jej wyjątkowe walory.
Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów pięć lat temu, w roku szkolnym 2005/2006. Jest to wspaniałe święto, które ma na celu przede wszystkim stałe przypominanie o ochronie i różnorodności biologicznej Polski.
Pomysłów na uczczenie tego święta jest wiele. My w związku z tym dniem wieszaliśmy na terenie naszej szkoły plakaty informacyjne, organizowaliśmy pogadanki tematyczne i sadziliśmy niezapominajki.
Wszystko w myśl zasady – „Nie zapomnij o mnie.”
Nie zapomnijmy o bliskich, przyjaciołach, znajomych, przyrodzie ...... i oczywiście nie zapomnijmy o sobie.
Pozdrawiamy!!!
Przyjaciele Przyrody
22 KWIETNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
W tym roku już po raz dwudziesty w Polsce i w „Czwórce” obchodziliśmy Dzień Ziemi. Poprzez udział w tej akcji dostrzegamy, że wszyscy w równym stopniu jesteśmy odpowiedzialni za czystość naszej planety i każdy z nas na swój sposób i na miarę swoich możliwości może o nią dbać.
W naszej szkole obchody trwały już od początku kwietnia. Podczas zajęć szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody, uczniowie z klasy ekologiczno - turystycznej uzupełnili swoją wiedzę na temat segregacji śmieci, uświadomili sobie, jakie zagrożenia płyną z ciągle zwiększających się ich ilości. Poznali różne sposoby rozwiązywania problemów z odpadami. Zrozumieli pojęcia: „przetwarzanie”, „recykling”. Ponadto wykonali specjalne pojemniki do segregacji śmieci, które zostały umieszczone w szkole.
Dużym zainteresowaniem wśród członków szkolnego koła LOP cieszył się konkurs na plakat „RATUJMY ZIEMIĘ!”. Dzięki nim powstała pouczająca wystawa pod hasłem „COKOLWIEK CZYNIMY ZIEMI, CZYNIMY SOBIE".
Ostatnim punktem obchodów Dnia Ziemi było sadzenie i wysiewanie kwiatów w ogródku szkolnym, który dzieci z kl. I B nazwały „Zielonym Zakątkiem”. Dzięki takim akcjom proekologicznym organizowanym w naszej placówce dzieci poczuły się odpowiedzialne za naszą planetę i za działania na rzecz środowiska.
J.B. i A.M.
PRZYJACIELE PRZYRODY RADZĄ,
JAK POMÓC ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ!
Zima to trudny czas dla zwierząt. Okażmy się odpowiedzialni i pomóżmy im. Zwierzęta można dokarmiać praktycznie wszędzie, za własnym oknem, w ogrodzie, podczas spaceru. Uczniowie naszej szkoły, przykładem lat ubiegłych, również w tym roku biorą udział w różnych akcjach mających na celu pomoc zwierzętom. Obecnie prowadzimy zbiórkę karmy dla ptaków, opiekujemy się karmnikami na terenie szkoły i dokarmiamy ptaki nad morzem. Może i TY przyłączysz się do nas!
Czym karmić?
W przypadku najbardziej popularnych gości miejskich „ptasich stołówek" czyli wróbli, mazurków, rudzików, kosów, strzyżyków czy trznadli idealnym pokarmem jest proso, drobne kasze i łuskany słonecznik, a nawet płatki owsiane. Sikory będą zadowolone z tradycyjnej słoninki - pod warunkiem że jest ona surowa, niesolona i bez żadnych przypraw. Chętnie będą też jadły słonecznik, konopie czy pestki dyni i innych roślin oleistych.
Gołębie, kawki, gawrony chętnie będą jadły grube kasze i ziarna, można im także podać czerstwe białe pieczywo (nie na zakwasie) odpowiednio rozdrobnione. Inne ptaki takie jak kwiczoły chętnie zjedzą suszone lub (jeszcze lepiej) mrożone owoce jarzębiny, aronii czy czarnego bzu, a nawet jabłka. Dobrze jest też, szczególnie w czasie mrozów, dosypać skrzydlatym gościom trochę wysokokalorycznych orzechów.
Nie należy zapominać o bardzo ważnym elemencie dokarmiania - czystej, świeżej, niezamarzniętej wodzie. Ptaki muszą pić, a zimą bardzo trudno im zaspokoić pragnienie. Bywa tak, że pojenie ptaków jest ważniejsze niż dokarmianie.
POZDRAWIAMY!
PRZYJACIELE PRZYRODY
POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ MROŹNĄ ZIMĘ
Uczniowie z klas młodszych zrzeszeni w szkolnym kole Ligi Ochrony Przyrody jak, co roku w okresie zimowym pomagają ptakom przetrwać mroźną zimę. Prowadzona przez nas akcja dokarmiania ptaków posłużyła również do przeprowadzenia cyklu zajęć dotyczących:
- obserwacji ptaków,
- poznania warunków ich życia,
- opisu wybranego ptaka.
Podczas dokarmiania „skrzydlatych przyjaciół” dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych, zimowych warunków. Jednocześnie jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości
oraz wrażliwości na los zwierząt. Największą nagrodą i zapłatą dla uczniów jest radosny świergot ptaków w „ptasiej stołówce”.
J.B.
ŚWIĘTO DRZEWA
W związku z obchodzonym 10 października ogólnopolskim i międzynarodowym „Świętem Drzewa” uczniowie naszej szkoły, 30 października, wzięli udział w akcji sadzenia drzewek. Uczestnictwo w tej akcji sprawiło wszystkim ogromną przyjemność i frajdę, a świadomość pozytywnego oddziaływania na środowisko dało nam dodatkowo poczucie lekkiej dumy z własnych poczynań.
Spróbujcie sami zrobić coś dobrego dla otaczającej Was przyrody, a zobaczycie jakie to miłe uczucie.
Pomyślmy o tym, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu , dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.
POZDRAWIAMY !!!
PRZYJACIELE PRZYRODY
ZBIÓRKA OWOCÓW LEŚNYCH
Zima jest trudnym okresem do przetrwania zwierząt leśnych. Mają one bowiem w tym czasie problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Szczególnie kiedy zima trwa długo i jest mroźna.
W związku z tym faktem uczniowie naszej szkoły od lat uczestniczą w AKCJI ZBIÓRKI OWOCÓW LEŚNYCH.
Tegoroczna akcja właśnie zakończyła się, a owoce leśne 28 października 2009 zostały przekazane do Leśnictwa Świnoujście. Miejmy nadzieję, że zebrane przez nas kasztany i żołędzie w znaczący sposób ułatwią zwierzętom leśnym przetrwać zimę.
POZDRAWIAMY !!!
PRZYJACIELE PRZYRODY