Program „ Ratujemy i uczymy ratować” pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie realizowany w naszej szkole od października 2008 r. Nauczyciele przeszkoleni przez fundację J. Owsiaka przekażą zdobytą wiedzę dzieciom z klas młodszych (klasy I – III). W zajęciach praktycznych nauczycielkom będą pomagali gimnazjaliści. Wszystkie dzieci podczas czterech spotkań zapoznają się z podstawami udzielania pierwszej pomocy.
Po przeprowadzeniu 4 godzinnego szkolenia uczeń będzie:
- znał poszczególne ogniwa „łańcucha przeżycia”
- umiał zachować bezpieczeństwo w sytuacji wypadku
- potrafił sprawdzić oddech
- umiał ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej
- potrafił przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową
Pierwsze spotkanie
- Teoretyczne zapoznanie uczniów z tematyką szkoleń (pogadanka, film).
Drugie spotkanie – działania praktyczne
·Uczeń potrafi powiedzieć, co to jest łańcuch przeżycia.
·Uczeń powinien pamiętać, że aby zacząć kogoś ratować musi zapewnić sobie bezpieczeństwo.
·Pamięta o zapewnieniu bezpieczeństwa osobie poszkodowanej.
·Potrafi wskazać przedmioty, które są niebezpieczne.
·Pamięta o szybkim wezwaniu pomocy.
·Uczeń potrafi wymienić numery alarmowe.
·Potrafi prawidłowo przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia.
Trzecie spotkanie – działania praktyczne z wykorzystaniem fantomów
· Uczeń powinien umieć zdefiniować terminy: osoba przytomna, osoba nieprzytomna.
· Potrafi prawidłowo ocenić stan przytomności poszkodowanego.
· Potrafi prawidłowo udrożnić drogi oddechowe.
· Zna zasadę słyszę – czuję – widzę.
· uczeń potrafi ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.
Czwarte spotkanie – działania praktyczne z wykorzystaniem fantomów
· Uczeń potrafi wykonać prawidłowe oddechy ratownicze.
· Potrafi prawidłowo odnaleźć miejsce ucisku.
· Uczeń wie jak należy prawidłowo połączyć oddechy ratownicze i uciśnięcia klatki piersiowe.
Po zakończeniu szkolenia na poziomach poszczególnych klas zostanie zorganizowany konkurs - zabawa. Będzie to podsumowanie i sprawdzenie umiejętności dzieci. Każde dziecko dostanie dyplom przygotowany przez fundację.
Dnia 24 stycznie 2011r. w klasie IIId odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęć "Oglądamy telewizję". Rodzice wraz z dziećmi wypełniali ankiety dotyczące oglądania różnych programów telewizyjnych. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubionych bohaterów filmowych, układały zdania z rozsypanek wyrazowych dotyczące zasad prawidłowego korzystania z telewizora, oraz dokonywały obliczeń matematycznych wynikiem którego było odgadnięcie hasła: TELEWIZJA. Zajęcia odbyły się w miłej atmosferze. Uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali powierzone zadania. Wszyscy byli zgodni, że długie oglądanie telewizji jest szkodliwe dla zdrowia.
Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem.
16.01.2011 roku po Mszy św. o godz. 13-tej dzieci z grupy liturgicznej, zaprezentowały „Jasełka”. Ich zaangażowanie i aktorstwo, wzbudziło wielki podziw i radość.
W przedstawieniu wzięło udział 28 dzieci. W większości byli to uczniowie ze szkoły podstawowej (od klasy pierwszej do szóstej). Nie zabrakło również tych najmłodszych - przedszkolaków. Miła atmosfera udzielała się dzieciom, które czekały na zaprezentowanie „Jasełek”. Piękna scenografia i kolorowe stroje sprawiły, że z zainteresowaniem słuchano dzieci, które wprowadziły wszystkich w szczególny nastrój. Można było zobaczyć Maryję z Józefem idąca do Betlejem, szopkę do której przyszli pasterze i aniołowie, trzej królowie z darami, a także dzieci ze swoimi sercami. Atmosfera kolęd śpiewanych przez małych aktorów udzieliła się także wszystkim słuchającym. Tym razem dzieci śpiewały kolędy w interpretacji zespołu „ Arki Noego”. Mali aktorzy wcielili się w postacie biblijne, a przy okazji zaprezentowały swoje talenty wokalne i instrumentalne. Sympatię wszystkich widzów wzbudziły najmłodsze dziewczynki w wieku przedszkolnym, które odważnie sprostały swoim rolom.
Występy artystyczne w wykonaniu dzieci, bardzo się podobały licznie zgromadzonym w kościele wiernym, co potwierdzili gromkimi brawami.
Na zakończenie ks. Proboszcz R. Garbicz podziękował dzieciom za przedstawienie, a rodzicom i organizatorom za czas poświęcony na przygotowanie dzieci do występu.
Było to piękne odtworzenie tych jakże nam bliskich wydarzeń.
Gromkimi brawami i łzami wzruszenia nagrodzono młodzież gimnazjalną z Zespołu Szkół Publicznych nr 4, za występ w spektaklu słowno-muzycznym „Gdy myślę Polska”. Organizatorki, a zarazem reżyserki przedstawienia: Magdalena Szubartowska, Irena Mrula i Ewa Szczęsny były dumne ze swoich podopiecznych. W piątek, 14 stycznia, na deskach sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, uczniowie podczas dwóch inscenizacji, w poruszający sposób ukazali losy Polaków od czasów rozbiorów, aż po dzieje najnowsze. Przedstawienie było inicjatywą wspierającą budowę pomnika Orła Białego w Świnoujściu. Zamiast tradycyjnych biletów każdy, kto zechciał wesprzeć ten szczytny cel, mógł ofiarować datek do specjalnie przygotowanych skarbonek. Choć nie wszyscy zaproszeni goście zaszczycili nas obecnością, zebrano 660 zł. Pieniądze w całości przekazano Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Orła Białego.
Szanownym widzom i darczyńcom serdecznie dziękujemy.