List do Rodziców
"Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości poprzez przytulanie, jest codzienne, głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji".
Jim Trelease
Drodzy Rodzice!
Pragnę zachęcić Państwa do głośnego czytania dzieciom. Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w życiu, czytajcie mu codziennie, głośno, wystarczy 20 minut! Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają. Spróbujmy poświęcić trochę czasu naszym pociechom i książce. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.
Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dzieciom.
10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki
- Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
- Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: czy wiesz co zdarzyło się później?
- Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
- Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
- Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
- Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem jest niezastąpiona.
- Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
- Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
- Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej zrozumieć codzienne sprawy.
- 10. Książki podpowiadają jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nimi poradzić.
Pamiętajmy! Nie czytamy nie dlatego, że biedniejemy, lecz biedniejemy dlatego, że nie czytamy.
Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa
Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga zrozumieć siebie i innych.
Wspólne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Czytajmy dzieciom i zróbmy wszystko, aby w przyszłości same czytały. Dobrą porą na wspólne czytanie jest wieczór, przed snem. Czytanie powinno się dziecku zawsze kojarzyć z radością i przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą. Powinno być magiczną porą dokonywania odkryć, przeżywania tajemnic i wzruszeń,porą której dziecko nie może się doczekać.
Nikt nie rodzi się czytelnikiem, ale czytelnika można wychować:
- wprowadźcie zwyczaj głośnego czytania dziecku 20 minut dziennie;
- jeśli dziecko o to poprosi, wielokrotnie czytajcie tę samą książkę lub wiersz;
- pozwalajcie na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony;
- unikajcie podziału na książki dla chłopców i dla dziewcząt;
- sami bądźcie przykładem, dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych we własnych lekturach;
Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza. Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować od najmłodszych lat, czytając dziecku na głos.
Opracowała: mgr Barbara Piekielska
źródło: zasoby internetu