W dniu 30 kwietnia 2010r. w naszej szkole odbyły się apele upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla klas 0-3, 4-6 i gimnazjum. Atmosfera podczas apeli była wzniosła i poważna. Uczniowie z godnością odśpiewali Hymn Państwowy oraz wysłuchali inscenizacji przygotowanych przez uczniów i nauczycieli.
22 kwietnia w STSG dobyły się Targi Edukacyjne zorganizowane przez Urząd Pracy w Świnoujściu. Na targach uczniowie klasy 2 promowali nasze Gimnazjum Integracyjne. Natomiast uczniowie klas 6 i 3 gimnazjum, mieli okazję zobaczyć prezentację innych szkół, co mam nadzieję pomoże im w podjęciu ważnej decyzji dotyczącej wyboru kolejnej szkoły.
Zażywasz – przegrywasz! Co? Na ten temat debatowali 20 kwietnia br. gimnazjaliści z Gimnazjum Integracyjnego ZSP nr 4. Debata była pewnego rodzaju podsumowaniem działań profilaktycznych w roku szkolnym 2009/2010 i realizacją autorskiego programu „Obalanie mitów” wpisującego się w Program Profilaktyczny Szkoły. Scenki przygotowane przez grupę liderów młodzieżowych działającą w szkole, stały się tematem dyskusji. Co zyskuję, a co stracę zażywając narkotyk? Czy powinno się powiedzieć rodzicowi o tym, że kolega bierze? Czy ta jedna „działeczka” może zaszkodzić, a może to tylko moda, może z tego się wyrasta? Na te i inne pytania padały różne odpowiedzi, którym przysłuchiwali się zaproszeni „eksperci” reprezentujący wszystkie sfery ważne dla życia człowieka – zarówno osobistego jak i społecznego ( medycyna - p. dr M. Posobkiewicz, psychologia / terapia uzależnień – p. K. Flacht, prawo – p. J. Grudzińska, p. sierżant B. Olszewska, oświata – p. Agata Trojan, kościół – o. R. Dąbrowski z Zakonu Trynitarzy, rodzina – przew. Rady Rodziców p. A. Seroczyński, p. B. Okwieka, wychowawcy klas – p. M. Szubartowska, E. Szczęsny, M. Warlińska i I. Mrula). Przedstawiali swoje stanowiska, wyjaśniali skutki zażywania narkotyków, wskazywali na nieodwracalność pewnych zachowań i kary, jakie im towarzyszą. Odpowiadali na pytania, dobitnie podkreślali, że narkotyk niszczy wszystkie sfery życia człowieka, że jest złem! Jeśli zażywasz – przegrywasz WSZYSTKO! Zdrowie, przyjaźń, marzenia, możliwość rozwoju, a przede wszystkim to, co najważniejsze – życie! Na zakończenie rozmawiano również o tym, gdzie szukać pomocy, do kogo się udać, z kim można porozmawiać, jeśli mamy problem. I chociaż wszystkim się wydaje, że wszystko już powiedziano na temat szkodliwości narkotyków, to statystyki dotyczące uzależnionej młodzieży ( i coraz częściej dzieci!) są zatrważające. Nie możemy o tym zapominać i udawać, że problemu nie ma!
Uczniowie klasy IVc na lekcji języka polskiego wcielili się w postacie z baśni: Kopciuszka, Śpiącej Królewny napisanych przez Wandę Chotomską i w interesujący sposób zaprezentowali swoje umiejętności.
Młodzi aktorzy podzieleni na grupy samodzielnie przygotowali całą prezentację, od przydziału ról po ciekawą dekorację. Odbył się bal z walcem a w innej wersji w hip – hopowych rytmach, po których Kopciuszek mógł się przekonać, że:
Nie pomoże żadna wróżka,
Gdy u panny brudna nóżka!
Królewicz przyjechał do Śpiącej Królewny, po czym się okazało,
że Królewna spała tak długo, że została siwą babcią, więc morał można wysnuć taki:
OSIEM GODZIN SNU NA DOBĘ
STARCZY CAŁKOWICIE
DŁUŻEJ NIE ŚPIJ, BO –UWAGA–
MOŻESZ PRZESPAĆ ŻYCIE!
Ta lekcja na długo zostanie w pamięci całej klasy.
„ Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...”
W atmosferze wielkiej zadumy uczniowie i pedagodzy spotkali się na apelu poświęconym tragedii spod Smoleńska, w której Polska straciła najważniejszych przywódców państwowych.
Pamięć zmarłych uczczono minutą ciszy i refleksyjnym programem poetyckim. Nastrój zadumy i powagi udzielił się wszystkim zebranym, spotkanie odbywało się w absolutnej ciszy.
Łączymy się w bólu z rodzinami, przyjaciółmi i bliskimi ofiar katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.