25 października, w kościele p.w. błog. Michała Kozala, na zakończenie TYGODNIA MISYJNEGO dzieci z grupy liturgicznej zainscenizowały program pt: „Z EWANGELIĄ W ŻYCIE...”
Już dwa tysiące lat mija od czasu napisania Ewangelii, w której Pan Jezus prosi nas: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”, a mimo to 2/3 ludzkości nadal jej nie zna. Wielu ludzi żyje jeszcze w mrokach niewiedzy, tysiące ludzi z krajów misyjnych oczekuje na naszą pomoc. A przecież Pan Jezus mówi: "Byłem głodny, a daliście Mi jeść...." Podczas występu słowno – muzycznego, uczniowie przypomnieli zgromadzonym w kościele o potrzebie modlitwy, czytaniu Biblii, a przede wszystkim dawaniu świadectwa o Jezusie swoim życiem. My tez mamy być misjonarzami.
Czy uczyniliśmy już wszystko, co w naszej mocy, aby Jezusa poznali wszyscy ludzie? Czy nasze życie jest piątą Ewangelią? Czy inni patrząc na nas potrafią zachwycić się Jezusem?
Bardzo wymowne było niesienie przez dzieci soli i zapalonych świec. W ten sposób nawiązano do słów Jezusa, skierowanych do wszystkich ludzi:„Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata.... Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”.
Każdego dnia jest jakieś święto, a to dzieci, naszych mam i ojców, babć i dziadków, kobiet i mężczyzn, strażaków, lotników, policjantów, wszelakich świętych, a nawet książki, tańca, kosmosu czy mleka. Dokonaliśmy analizy kalendarza naszych świąt i doszliśmy do wniosku, że należy do niego dodać jeszcze jedną uroczystość, szczególnie ważną dla każdej społeczności gimnazjalnej. To święto KOTA - dzień, w którym do naszej społeczności szkolnej przyjęliśmy uczniów klasy pierwszej gimnazjum. Nasze drogie kociaczki musiały zasłużyć na miano Superkota i musiały pokonać kilka „kocich” konkurencji.
Klasa IA spisała się znakomicie, po ślubowaniu została włączona w poczet społeczności szkolnej. Gratulujemy!
6 października kl. III b z wychowawcą była w lesie na ciekawych zajęciach przyrodniczych. Najpierw pan leśniczy zaprowadził nas do zagrody dzika Chrumki. Potem spacerowaliśmy po lesie, podglądając przyrodę i z zainteresowaniem słuchając ciekawych wiadomości. Na koniec było pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz wspólne gry i zabawy na polance. Ten dzień dostarczył nam wielu wrażeń, radości i nowych wiadomości.
W niedzielę 11 października, w parafii błogosłąwionego Michała Kozala podczas mszy świętej o godz. 13-tej, uczniowie z koła liturgicznego zaprezentowali PROGRAM SŁOWNO - POETYCKI pt: „JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECI”.
Mali artyści przybliżyli zebranym postać naszego wspaniałego Polaka. Czytali jego wiersze i pełne humoru anegdoty, wywołując uśmiech i zadumę wśród publiczności.
Całość przeplatana była piosenkami religijnymi. Nie zabrakło również ulubionej piosenki Papieża Jana Pawła II – „Barka”.
Papież zawsze będzie w naszych sercach tych dużych i małych.
Kolejne już spotkanie z poezją religijną. Młodzież Gimnazjum Integracyjnego ZSP nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi przygotowała i zaprezentowała w środowy wieczór program poetycki poświęcony tak mocno obecnej w tradycji chrześcijańskiej Matce Bożej Różańcowej.
Wspomnienie to zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 r. Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież - św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej - usłyszawszy o zbliżającej się wojnie - ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając jej swą troskę podczas odmawiania różańca.
Zwycięstwo było ogromne. Po zaledwie czterech godzinach walki zatopiono sześćdziesiąt galer wroga, zdobyto połowę okrętów tureckich, uwolniono dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników; śmierć poniosło 27 tys. Turków, kolejne 5 tys. dostało się do niewoli. Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Klemens XI w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r. rozszerzył to święto na cały Kościół. W roku 1883 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie "Królowo Różańca Świętego - módl się za nami", a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.
„(…)Ty, co królujesz na niebieskim tronie,
spraw Matko cudem, niechaj młodzież nasza
różaniec święty weźmie w swoje dłonie(…)”
Pierwsze dni w szkole są dla każdego dziecka wielkim przeżyciem. Dotyczy to w szczególności tych uczniów, którzy po raz pierwszy przekraczają próg szkoły. Dla nich początkowe tygodnie nauki przynoszą wiele nowych doświadczeń i niespodzianek. Jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem na tym etapie szkolnej nauki jest ich pasowanie na ucznia. Do tej uroczystości najmłodsi przygotowywali się już od pierwszych dni nauki szkolnej. Zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznali zasady zachowania się w szkole, wiedzieli bowiem, że aby zostać przyjętymi do grona braci uczniowskiej, będą musieli udowodnić, iż są tego godni.
W sobotę 3 października 2009 r. ubrani na galowo pierwszoklasiści i ich rodzice, a także dyrekcja szkoły i nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w tym tak ważnym dla nowych uczniów wydarzeniu. Pani dyrektor Anna Michałowska – Głuszek powitała wszystkich bardzo serdecznie. Następnie dzieci zaprezentowały zgromadzonym gościom swoje umiejętności wokalno-recytatorskie. A trzeba przyznać, że mimo ogromnej tremy poradziły sobie świetnie. Później pierwszoklasiści musieli się wykazać znajomością zasad zachowania się w szkole oraz umiejętnością pakowania tornistrów. Jedną z zabawnych konkurencji było wspólne wypicie z wychowawczyniami soku z cytryny. Jednak największym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców był sam moment pasowania na ucznia, gdy pani dyrektor Anna Michałowska – Głuszek oraz pani wicedyrektor Elżbieta Kubicka dotykając ramienia ucznia symbolicznym ołówkiem, przyjmowały adeptów w poczet uczniów słowami „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 4
w Świnoujściu”. Uroczystość pasowania na ucznia zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który został przygotowany przez rodziców uczniów klas pierwszych w ich salach lekcyjnych.
J.B.
Do pobrania zdjęcia z uroczystości PASOWANIA NA UCZNIA