Dnia 25 października 2012r. klasy 3 a gim. i 6 c pojechały do Gryfina do aquaparku „Laguna”, by się zrelaksować, dobrze bawić i wspólnie spędzić miłe chwile : )
„Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości” – to hasło tegorocznych obchodów, które miały miejsce także w naszej szkole. Świętu temu patronuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych od roku 1999.
Jako się rzekło – biblioteka szkolna to miejsce szczególne w szkole, gdzie budzi się zachwyt najmłodszych uczniów wobec ogromu dostępnych bajeczek i baśniowych bohaterów. Dla wielu starszych staje się zasobnikiem lektur szkolnych (blisko), a dla niektórych pozostaje magicznym miejscem na zawsze, więc idą dalej – do bibliotek publicznych i specjalistycznych. Bibliotekarze witają wszystkich czytelników z satysfakcją i dążą do uatrakcyjniania i unowocześniania tej instytucji, by kolejne pokolenia miały czego tu szukać i z czego czerpać natchnienia. W naszej „Czwórce” popularność biblioteki wśród wielu uczniów jest bardzo duża, tu rozluźniają się pewne rygory lekcyjne, a jednocześnie umiejętnie przestrzega się zasad wspólnego odpoczynku, dyskusji, czy obcowania z rozrywką. Czar tego miejsca działa, sentymenty pewnie też, a na pewno osobowość bibliotekarzy :].
Nauczyciele – bibliotekarze organizują w naszej szkole przez cały rok szereg większych i mniejszych projektów popularyzujących szkolną wypożyczalnię i czytelnię.
Tegoroczny październik przyniósł dwa ciekawe wydarzenia:
1. wystawy książek ulubionych przez uczniów klas młodszych i starszych (zarówno w czytelni, jak i wypożyczalni). Uczniowie podzielili się swoimi książkami, a także stworzyli swoiste dzieła sztuki – wykonali prace plastyczne nawiązujące do tytułów przez siebie wybranych.
2. Przedstawienie propagujące czytelnictwo p.t. „Stan chorobowy”, przygotowane przez bardzo zaangażowane uczennice klasy 5b pod opieką pani Barbary Piekielskiej – dla uczniów z klas 0 – 3 oraz grupy przedszkolnej z Przedszkola Miejskiego przy ul. Gdyńskiej. Ten spektakl ukazał bajkowych i baśniowych bohaterów zarażonych wirusem NCT (nieczytelnictwa), których mogą uratować od zapomnienia i złego losu dzieci czytające książki i lubiące literaturę.
No, cóż wirus nieczytelnictwa wprawdzie jest i u nas obecny, ale widzimy także, jak skutecznym lekarstwem jest biblioteka szkolna… Ratujemy wielu z zainfekowanych i zaliczamy do elitarnego grona tych, którym słowo pisane (także w wersji audiobooka, czy innej) i literatura nie są obce. Zapraszamy – przyjdźcie się podleczyć, zwłaszcza Ci bardziej chorzy.
W piątek 19 października 2012 r. ubrani na galowo pierwszoklasiści i ich rodzice, a także dyrekcja szkoły i nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w uroczystości „PASOWANIA NA UCZNIA”. Dzieci zaprezentowały zgromadzonym gościom swoje umiejętności wokalno - recytatorskie. A trzeba przyznać, że mimo ogromnej tremy poradziły sobie świetnie. Później pierwszoklasiści musieli się wykazać znajomością zasad zachowania się w szkole oraz umiejętnością pakowania tornistrów. Jedną z zabawnych konkurencji było wspólne wypicie z wychowawczyniami soku z cytryny. Jednak największym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców był sam moment pasowania na ucznia, gdy pani dyrektor Agnieszka Adamczyk dotykając ramienia ucznia symbolicznym ołówkiem, przyjmowała adeptów w poczet uczniów słowami "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 4 w Świnoujściu". Na potwierdzenie faktu stania się pełnoprawnymi uczniami dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który został przygotowany przez rodziców uczniów klas pierwszych w salach lekcyjnych. Od tego momentu mogą o sobie z dumą powiedzieć: "Jesteśmy już uczniami".
W dniu 10 października w naszym gimnazjum odbyły się otrzęsiny klasy 1 a, które zorganizowali uczniowie z klasy 3 a. „Pierwszaki” zmagały się w przeróżnych kocich konkurencjach. Było dużo wrażeń, atrakcji i śmiechu, a wszystkie nasze „koty” spisały się dzielnie i wzorowo. Po otrzęsinach nastąpiło ślubowanie i oficjalne włączenie pierwszoklasistów w szeregi społeczności uczniowskiej.
Dn. 16.10. wybraliśmy się na prom "POLONIA", który jest największym polskim promem pływającym po Bałtyku na trasie Świnoujście -Ystad. Po promie oprowadzał nas przemiły pan, który opowiedział nam o pracy marynarzy, kapitana i innych pracowników.
Dowiedzieliśmy się również, że jednorazowo prom może zabrać 1000 osób, dla których przeznaczono 618 miejsc w 212 kabinach. Na promie jest 9 pokładów, na których są restauracje, bary, kasyno, sklep, kawiarnia, sala telewizyjna, pub, sala konferencyjna, pokład słoneczny, kabinowy i transportowy, gdzie parkują samochody osobowe i dostawcze.
Byliśmy także na mostku kapitańskim i widzieliśmy wszystkie urządzenia do sterowania promem.
Na koniec czekała nas miła niespodzianka. Każdy dostał przepyszny deser lodowy i sok. Zadowoleni podziękowaliśmy za miłą wycieczkę i wręczyliśmy przewodnikowi namalowane przez nas obrazki przedstawiające statki.
Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
W niedzielę 14 października obchodziliśmy XII Dzień Papieski, tym razem pod hasłem: "Jan Paweł II - Papież Rodziny".
Z tej okazji w kościele p.w. błog. Michała Kozala BM, podczas mszy świętej o godz.13-tej, której przewodniczył ks. Edward, nasi niezawodni uczniowie z grupy liturgicznej, po raz kolejny zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, wzbogacony przepiękną prezentacją multimedialną, którą opracował i przygotował ks. Edward.
Dzieci przypomniały zgromadzonym wiernym, jak ważne i szczególne miejsce w nauczaniu Papieża zajmowały małżeństwo i rodzina. Nie zapominajmy o tym, co Jan Paweł II chciał nam przekazać i weźmy sobie do serca jego słowa, że rodzina jest prawdziwym skarbem całego narodu.
Warto również wspomnieć, że tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się w Rok Wiary, który w czwartek 11 października zainaugurował Benedykt XVI. Rok Wiary ma być odpowiedzią na kryzys życia religijnego, jak i duchowego. Głównym przesłaniem Roku Wiary jest to, aby wierni na nowo odkryli swoje korzenie. Zaleca się, aby częściej czytać Pismo Święte oraz książki poświęcone wierze.
15. października obchodzimy dzień Białej Laski, w którym to szczególną uwagę poświęcamy osobom niewidomym.
Nasza Szkoła po raz pierwszy w tym roku wprowadziła w harmonogram uroczystości datę przypominającą nam o tych osobach, którym biała laska i często zaciemnione okulary towarzyszą na co dzień.
W klasach II i III szkoły podstawowej przeprowadzone zostały spotkania w formie zabawy, podczas których dzieci mogły doznać percepcji słuchowej, dotykowej i słuchowej, które u osób z dysfunkcja wzrokową mają priorytatywne znaczenie.
Uczniowie naszej szkoły przekonali się, iż wzrok który jest nieodłączną częścią funkcjonowania u osób widzących, u niewidomych pozwala zastąpić go słuch, węch oraz dotyk.
Cieszymy się bardzo, że obchody dnia Białej Laski tak miło i z życzliwością zostały przyjęte przez naszych milusińskich oraz wychowawców klas.
Pamiętajmy o tym, że niewidomi są wśród nas i nie bójmy się im pomagać.