Uczymy pomagać
W ramach działań integracyjnych i prospołecznych Szkoła Podstawowa nr 4 od czterech lat współpracuje z Zakładem Pielęgnacyjno – Opiekuńczym Jantar. Celem tych działań jest angażowanie uczniów w pomoc ludziom chorym i starym, uczenie ich szacunku, akceptacji i zrozumienia dla odmienności zachowań i potrzeb innych ludzi.
W tym roku odwiedziliśmy Seniorów z Jantara z programem artystycznym z okazji rozpoczęcia obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gimnazjaliści z kl II pod kierunkiem p. Beaty Janiak i p. Justyny Kościółek – Bieniasz przygotowali dramę o losach naszej ojczyzny w czasie 120 lat niewoli.
Podczas Dni Integracji i Tolerancji uczniowie z klasy III umilili czas Seniorom tańcami wyćwiczonymi pod okiem p. Moniki Kalety i p. Dominiki Przybył. Bardzo przeżyły wizytę w Jantarze.
Pani Ewa S. pensjonariuszka Jantara wzięła udział w wystawie prac plastycznych dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu zorganizowanej przez naszą szkołę. Dzięki inicjatywie organizatorek Dni Autyzmu mogła opowiedzieć o emocjach człowieka „wyautowanego”. Prace p. Ewy cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Ponadto uczniowie klasy 7a w ramach wolontariatu odwiedzają mieszkańców Jantara przy okazji różnych wydarzeń, jak urodziny, święta czy Dzień Matki. Grają na instrumentach, wystawiają jasełka, przygotowują kartki świąteczne, ciasteczka.
Klasa III gimnazjum
śpiewamy
tańczymy
Pani Ewa S.
Jasełka kl. VII a
Marysia i Ola z kl. VII a
Wszystkie te działania wpisują się w program wychowawczy szkoły, uczą poszanowania drugiego człowieka, zwłaszcza chorego i starego, odpowiedzialności i stwarzają uczniom możliwości dzielenia się swoimi talentami. Życzliwość i otwartość dyrekcji Jantara oraz radość pensjonariuszy zachęcają naszych uczniów do dalszej współpracy.
I. Sz.
4e i 4g w Poznaniu
W poniedziałek 14.05.2018 o godz. 5.30 wyruszyliśmy pociągiem w swoją pierwszą podróż do Poznania. Zaraz po przyjeździe obowiązkowo wszyscy udaliśmy się na Stary Rynek, aby o godzinie 12:00 obejrzeć poznańskie koziołki. Jak zawsze na Placu przed ratuszem zebrały się tłumy turystów. To był dopiero początek atrakcji, jakie czekały na nas.
- W Muzeum Rogala poznaliśmy gwarę wielkopolską, "legendę o Rogalarni", uczestniczyliśmy w przygotowaniu własnego Rogala Świętomarcińskiego.
- Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy najważniejsze zakątki miasta i spotkaliśmy prezydenta Poznania pana Jacka Jaśkowiaka, który chętnie z nami rozmawiał.
We wtorek, po dobrym śniadaniu odwiedziiśmy Laboratorium Wyobraźni i ŠKODA AUTOLAB, czyli Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa w Polsce. W każdej z 5 stref skorzystaliśmy z interaktywnych eksponatów, doświadczyliśmy wielu sytuacji drogowych i dobrze się przy tym bawiliśmy.
W środowy ranek rozpoczęliśmy wędrówkę po ZOO. Obserwowaliśmy zwierzęta przebywające w warunkach zbliżonych do naturalnych. Zwiedzanie tego sporego obszaru umiliła nam kolejka, która zawiozła nas w różne ciekawe miejsca. Najbardziej podobały nam się słoniarnia i motylarnia.
Do domu wróciliśmy w środę późnym wieczorem bardzo zmęczeni i pełni wrażeń. Już planujemy nową wycieczkę.
4e i 4g